0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

adventny kalendar 0Už pár dní niekoľkokrát denne odpovedám na otázky: “Kedy už budú Vianoce?”, “Za koľko dní príde Ježiško?”, “Koľkokrát ešte musím isť do škôlky?”… Už sa neviem dočkať 1. decembra, keď zavesím na dvere detskej izby náš tradičný adventný kalendár a deti si budú čas do Vianoc odpočítavať sami. Áno, áno, najjednoduchšie je kúpiť v obchode ten čokoládkový… My však radi dáme prednosť pekným spoločným chvíľam pred sladkosťami a do kalendára vložíme namiesto sladkostí papieriky s peknými zážitkami či spoločnými úlohami (zoznam na konci článku), ktoré nám pripomenú, že Vianoce nie sú o nakupovaní, upratovaní, preddovolenkovom naháňaní sa, ale o rodine, o spoločných chvíľach, o láske a o tom, čo pre nás najbližší znamenajú.

Hľadala som, googlila som a našla som niekoľko tipov na skutočne jednoduché doma vyrobené adventné kalendáre. Inšpirujte sa mojím top 5 výberom:

1. Zrolované papierové pásiky + šablóna na vytlačenie

Pre jednoduchosť a nenáročnosť na prípravu, tento kalendár od Mr.Printables u nás vyhral. Do vnútra môžete zrolovať papierik s odkazom, úlohou, zážitkom, alebo prilepiť malý darček alebo cukrík, ak si to bez sladkostí neviete predstaviť. Na stránke Mr.Printables nájdete podrobnejší návod a dokonca si tam môžete pásiky aj zadarmo stiahnuť a vytlačiť. Ak nemáte k dispozícii tlačiareň, vyrobte si rolky z vianočných baliacich papierov alebo z detských vianočných kresieb.

adventný kaledár - rolky

2. Papierové obálky alebo sáčky

Z akéhokoľvek papiera (noviny, letáky, farebný, čistý,…) jednoducho poskladáte obálky (tu je video-návod), alebo mini sáčky (tu je video-návod), do ktorých opäť vložíte svoje prekvapenia. Zavesiť štipcami na horizontálne upevnenú šnúru, alebo priviazať na visiacu šnúru jeden pod druhý, či prilepiť na podkladový papier/plagát… možností je mnoho.

adventný kalendár z obálok

Obálkový kalendár z použitého papiera – www.zdesign.com.au

adventny kalendar obalky

Obálkový kalendár z craft papiera – hobbycraft.co.uk

adventný kalendár sáčky

Kalendár z papierových sáčkov – marlameridith.com

Adventný kalendár - ozdobné čísla

marlameridith.com – ozdobné čísla na vytlačenie – link dole

Tu si môžete stiahnuť čísla 1-12.

Tu si môžete stiahnuť čísla 13-24.

3. Rolky z toaletného papiera

Z roliek z toaletného papiera sa dá s deťmi vytvoriť tóóóóóľko krásnych vecí, že ich zo zásady nevyhadzujeme. Začnite ich dnes odkladať a možno sa Vám podarí nazbierať týždeň pred Vianocami aspoň 7ks a môžete si urobiť taký mini 7-dňový adventný kalendár. Aj to určite deťom znásobí vzrušujúce čaro Vianoc. Podrobný návod nájdete na NORTHSTORY a výsačky s číslami môžete nahradiť jednoduchými vlastnými papierovými výsačkami, alebo si vytlačiť ozdobné číselká (čísla 1-12 a čísla 13-24) z predchádzajúceho kalendára.

adventny kalendar rolky z toaletného papiera

Kalendár z roliek toaletného papiera – NORTHSTORY.ca

4. Stromček zo zápalkových krabičiek

Kúpiť 24 zápalkových krabičiek, zápalky uložiť inde a vytvoriť jeden z týchto krásnych stromčekov… jednoduché 🙂 Podrobný návod nájdete na Everyday Miracles a na CountryLiving. Do krabičiek môžete namixovať cukríčky, ako aj papieriky so zábavnými úlohami, hrami, zážitkami,…

adventný kalendár zápalkové škatulky

Kalendár zo zápalkových krabičiek – stromček – theeverydaymiracles.blogspot.com

adventný kalendár zo zápalkových krabičiek

Kalendár zo zápalkových krabičiek – stromček – countryliving.com

5. Adventná papierová reťaz

Vianočnú papierovú reťaz deti radi vytvoria spolu s Vami. Nastrihať môžete vianočný baliaci papier, alebo si môžete na Laurenmakes.com stiahnuť a vytlačiť rovnaké prúžky, ktoré sú na obrázku. Ideálne pokiaľ odmenou v adventnom kalendári nie sú sladkosti, ale práve zážitky a aktivity, ktoré napíšete na zadnú stranu prúžkov a deti môžu zliepať reťaz dokopy. Každým dňom až do Vianoc bude reťaz o prúžok kratšia a vy a deti budete o zážitok, či spoločnú chvíľu bohatší.

adventný kalendár - papierová reťaz

Kalendár – adventná reťaz – laurenmakes.com

Čo vložiť do kalendára? Buď to budú tradične sladkosti, cukríčky a čokoládky, alebo sa inšpirujte našim zoznamom aktivít a úloh, ktorými si tento rok spríjemníme predvianočné obdobie my. Do adventného kalendára vložíme napríklad:

 • Dnes budeme mať na večeru snehuliaka z lievancov
 • Dnes spolu upečieme medovníkový domček
 • Dnes spolu vyrobíme krmítko pre vtáčiky
 • Dnes sa spolu pôjdeme korčulovať
 • Dnes si budeme svietiť iba sviečkami
 • Dnes si dáme spolu zmrzlinový pohár v cukrárni (poznámka pre rodičov: bez mobilu, tabletu, novín, či dospeláckych tém)
 • Dnes pripravia večeru deti rodičom
 • Dnes spolu vyvenčíme psíka z útulku
 • Dnes si doma urobíme vianočnú diskotéku
 • Dnes spolu pôjdeme do kina
 • Dnes sa spolu vyváľame v snehu
 • Dnes sa spolu zahráme na… (schovávačku, naháňačku, slepú babu,…)
 • Dnes pôjdeme na nočnú prechádzku a budeme sledovať hviezdy
 • Dnes vyrobíme reťaz na stromček z pukancov
 • Dnes spolu postavíme snehuliaka
 • Dnes vyrobíme a pošleme vianočné pozdravy rodine
 • Dnes si spolu pozrieme naše fotografie z celého minulého roka
 • Dnes sa pôjdeme spolu sánkovať
 • Dnes spolu ozdobíme stromček

Prajem Vám veľa krásnych chvíľ pri tvorení kalendára a hlavne pri jeho otváraní!

REKLAMA

banner zebra