0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

bludisko z CD obalu 1

CD-čka pomaly (alebo celkom rýchlo?) vychádzajú z módy. Nevyhadzujte ich, recyklujte. A nie len CD-čka, ale aj obal ešte môže výborne poslúžiť. Vyrobte si z neho takéto pekné bludisko s guličkou. Deti si ho môžu obmieňať vďaka vymeniteľnému pozadiu hoci aj každý deň a najviac si ho obľúbia, ak si pozadie nakreslia sami.

Potrebujeme:

 • obal z CD-čka (ten hrubší)
 • materiál na cestičky (slamky, alebo hrubší špagát/šnúrka, alebo si môžete urobiť papierové rolky)
 • lepidlo (nejaké silné, bežné školské lepidlo nám slamky neprilepilo dobre, hoci je na ňom uvedené, že je aj na plasty)
 • gulička (dostatočne malá, aby sa v zatvorenom obale mohla voľne gúľať a dostatočne veľká, aby neprešla ponad slamku/špagát/rolku a aby nevypadla z obalu von)
 • papier a pastelky na výrobu pozadia (alebo si ho môžete vystrihnúť z detského časopisu)
 • nožnice

bludisko z CD obalu - potrebujeme

Postup:
 1. Deti nastrihajú materiál na cestičky na rôzne dĺžky.
 2. Z CD obalu vyberte preč tú časť, kde sa uchytáva CD-čko.
 3. Tam, kde bolo uchytávanie CD-čka, priliepajte nastrihané kúsky a vytvárajte vzor bludiska. Pozor, na ľavej strane nechajte asi 1cm voľný, keď sa obal zavrie, horný kryt nepokrýva celú šírku a gulička sa tam nedostane.
 4. Vystrihnite papiere na pozadie, tak aby sa dali zasunúť za predný kryt obalu (cca 12 x 12cm)
 5. Deti papiere pokreslia, polepia, opečiatkujú, … podľa svojej fantázie.
 6. Papiere vložte za predný kryt (môžete ich vložiť aj viac na výmenu), dajte do bludiska guličku, zatvorte a je hotovo.

bludisko z CD obalu - pozadia

Tip 1:  Nakreslite si na pozadie štart a cieľ a do slepých uličiek rozmiestnite prémiové body, aby deti nešli rovno do ciela, ale aby museli zájsť do každého “kútika”.

Tip2: Môžete nakresliť aj imaginárne “diery”, cez ktoré je zakázané prejsť. Ak sa gulička dostane k takej “diere”, musí sa vrátiť na začiatok a začať odznova.

Tip3: Výborná hračka na cesty, vyrobte si jedno bludisko navyše a nechajte ho v aute vo vrecku sedadla. Keď príde kríza typu “Kedy tam už budeme”, bude zábavka po ruke.

bludisko z CD obalu