0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk
KIETLA_nerozbitne
O škodlivosti UV žiarenia v spojení s ochranou pokožky všetci dobre vieme, no na ochranu očí sa pri deťoch často zabúda. A nemalo by sa… Detské oči sú voči UV žiareniu omnoho zraniteľnejšie ako oči dospelých.
Vedeli ste, že…?
  • U detí mladších ako 1 rok až 90% UVA a 50% UVB prechádza až k sietnici a spôsobuje jej poškodenie, ktoré sa môže prejaviť až v dospelosti.
  • Šošovka, ktorá by mala čiastočne chrániť sietnicu pred UV žiarením, sa vyvíja až do veku 12 rokov dieťaťa. 
  • Až 70% z celkovej dávky UV žiarenia, ktorému sme vystavení počas svojho života, prijmeme do veku 17 rokov. 
  • Viac ako 90% UV žiarenia prechádza aj cez oblaky.
  • Vodná hladina odráža 10 – 30% UV žiarenia, piesok 20 – 25% a sneh až 85%.
Slnecne okuliare pre deti T1
Zrak je po narodení najmenej vyvinutým zmyslom bábätka a oko potrebuje na svoj vývoj ešte niekoľko rokov. Dovtedy sú všetky prirodzené ochranné funkcie oka nedostatočné. Rohovka a hlavne šošovka, ktorá by mala chrániť sietnicu pred slnečným žiarením, nie je ešte dostatočne vyvinutá. Navyše, deti vzhľadom na svoju výšku často otáčajú hlávku a pohľad smerom hore na nás a na svet okolo nich, čím sú ich oči vystavené priamemu dopadu slnečných lúčov častejšie ako u dospelých ľudí. Ani reflex žmurkania, ktorým sa chránime pred silným svetlom, ešte nie je u malých detí naplno rozvinutý. UV žiarenie tak má priamy prístup do dôležitých tkanív detského oka a môže u detí spôsobovať vážne poškodenia, ktoré sa prejavia až neskôr. Poškodenia oka sa totiž kumulujú počas celého nášho života a výsledky zanedbanej ochrany v ranom detstve sa môžu prejaviť až v dospelosti či v starobe.
Slnecne okuliare T2
Oftalmohelióza – tak sa odborne nazýva stav poškodenia očných tkanív vystavením nadmernému UV žiareniu. Môže ju spôsobiť dokonca už aj krátky pobyt na prudkom slnku. Tieto akútne stavy sa väčšinou prejavujú pálením, rezaním, svrbením, môže nastať dočasné zhoršenie zrakovej ostrosti, ale vo vážnejších prípadoch prichádza aj zápal očných spojiviek alebo rohovky. Dlhodobé vystavovanie očí nadmernému slnečnému žiareniu však môže spôsobovať aj vážne a nezvratné očné ochorenia. Žiarenie sa hromadí v šošovke a spôsobuje jej postupné skaľovanie, vzniká sivý zákal, tzv. katarakta, ktorá môže skončiť aj úplnou slepotou. V prípade poškodenia sietnice, tzv. degenerácie makuly, sa postupne vytráca schopnosť čítať a vidieť detaily, a to dokonca aj s použitím dioptrických okuliarov. Sú ďalšie a ďalšie závažné očné ochorenia, na ktorých zhoršení sa podieľa nadmerné vystavovanie očí UV žiareniu. A u detí mnohonásobne viac.
Ako teda očká našich detí chrániť?
Vyhýbanie sa slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou nie je pre ochranu očí riešením, pretože z hľadiska prenikania lúčov do očí sú nebezpečné aj ranné hodiny po východe slnka a večerné hodiny pred jeho západom, keďže v tom čase lúče smerujú priamo do nášho zorného uhla. A keďže UV žiarenie preniká aj cez oblaky, mali by sme oči chrániť nielen celý deň, ale aj v každom počasí. Jedinou spoľahlivou ochranou sú kvalitné slnečné okuliare.
Slnecne okuliare T3Ako vybrať kvalitné slnečné okuliare pre deti?

UV filter

Kvalitné slnečné okuliare by mali bezpodmienečne filtrovať kompletný rozsah UVA aj UVB žiarenia. UV filter nie je závislý od svetlosti či tmavosti skiel, ako by sme si mohli myslieť. Rovnako, ako môžu existovať svetlé sklá s dostatočným UV filtrom, môžete nájsť aj nekvalitné okuliare s tmavými sklami bez UV ochrany. Takéto okuliare sú nebezpečné, pretože tmavé sklá spôsobujú rozšírenie zreničiek a bez UV filtra na sietnicu preniká ešte viac UV žiarenia, ako pri nechránených očiach. Hľadajte preto výlučne okuliare označené 100% UV filtrom, alebo označením UV 400, čo znamená, že okuliare absorbujú UV žiarenie až do vlnovej dĺžky 400 nanometrov (kompletné spektrum UVA aj UVB žiarenia).

Kategória filtra

Kategória filtra a UV filter sú dva rozdielne pojmy. Kým UV filter hovorí o tom, koľko UV žiarenia okuliare absorbujú a nehovorí nič o tmavosti skiel, kategória filtra definuje práve túto vlastnosť. Určuje priepustnosť svetla slnečnými okuliarmi. Čím tmavšie sklá, tým menej svetla okuliare prepúšťajú. Existujú kategórie 0, 1, 2, 3, 4, kde 0 je bezfarebný, transparentný filter a 4 je najtmavší filter. Pre detské okuliare je odporúčaná kategória filtra 3 alebo 4.

Ďalšie filtre

Dnes sa na okuliarové sklá aplikujú ďalšie špeciálne filtre, ktoré ovplyvňujú zrakový komfort a sú určené skôr vodičom áut, športovcom a ľuďom pracujúcim v exteriéri (polarizačné, fotochromatické, antireflexné filtre,…). Pri detských okuliaroch je praktickým napríklad filter modrého svetla. Modré svetlo má najmenšiu vlnovú dĺžku z viditeľného elektromagnetického spektra a pôsobí na nás preto veľmi rušivo. Je to svetlo, ktoré nám prekáža, oslňuje nás a dráždi. Najmä tie najmenšie deti sa mu nevedia brániť, rýchlo prižmúriť oči, alebo si zrak zatieniť rukou.

Veľkosť skiel

Samotný filter by nebol dostatočnou ochranou, ak by okuliare neprekrývali primerane veľkú časť očí a očného okolia. Treba myslieť na to, že UV žiarenie sa odráža od rôznych povrchov, a preto čím väčšiu plochu sklá okuliarov zatienia, tým je menšia šanca, že sa žiarenie dostane až k očiam.

Materiál skiel

Väčšina skiel slnečných okuliarov sa dnes vyrába z plastových materiálov. Oproti minerálnemu sklu sú výrazne odolnejšie voči rozbitiu a sú podstatne ľahšie. Najpoužívanejšie sú akrylátové alebo polykarbonátové sklá. Hoci sú okuliare s akrylátovými sklami cenovo výhodnejšie, pre detské okuliare by ste mali zvoliť kvalitnejší polykarbonát, ktorého jedinečné vlastnosti robia okuliare takmer nezničiteľnými a tým pádom vysoko bezpečnými aj v prípade úrazov.

Pohodlie

Okuliare musia dobre sedieť a nemali by nikde tlačiť. Dôležité je tvarovanie okolo nosa a tiež zakrivené stránice, kopírujúce tvar hlavy, a ich hrúbka za ušami, ktorá by mala byť čo najmenšia, aby netlačili. Ľahké a flexibilné materiály rámov sú výhodou. Praktickým doplnkom je nastaviteľný popruh, ktorý udrží okuliare na správnom mieste aj pri deťoch, ktoré sú neustále v pohybe.

Bezpečnosť

Nielen nerozbitné polykarbonátové sklá, ale aj rám okuliarov je dôležitý z hľadiska bezpečnosti detí. Materiál ako aj konštrukcia okuliarov ovplyvňujú ich bezpečnosť v prípade pádov a úrazov. Preto je dôležité vyberať pre deti okuliare z flexibilných materiálov, ktoré sa nezlomia, a ideálne aj bez pántov a skrutiek, ktoré prinášajú ďalšie nebezpečenstvá v prípade našich najmenších, ako napríklad prištipnutie, poranenie, prehltnutie drobných častí a podobne.

Slnecne okuliare T4

Klobúčiky, šiltovky, slnečníky či iné tienidlá sú užitočným doplnkom, nenahrádzajú však funkciu slnečných okuliarov. Ak sa pýtate, od akého veku je potrebné chrániť zrak detí pred slnkom, odpoveď je jednoznačná – od veku, kedy chodíte so svojím dieťaťom von, a je čo i len minimálne vystavené slnečnému žiareniu.

Platí, že čím mladšie dieťatko, tým citlivejšie a zraniteľnejšie má očká a tým zodpovednejšie by sme ich mali chrániť.

Zdroj informácií: SARL Ki ET LA v spolupráci s oftalmológmi, Francúzsko

Kvalitné slnečné okuliare s najvyššou ochranou vyvinuté francúzskymi odborníkmi špeciálne pre malé deti nájdete aj v našom e-shope.