0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

domaca plastelina

Čo je ekologickejšie, ekonomickejšie a zábavnejšie ako kupovať drahú plastelínu v umelohmotných kelímkoch v hračkárstve? Presne tak, vyrobiť si ju môžete doma sami z bežne dostupných surovín. Receptov je mnoho, od tých zložitejších, kde treba plastelínu aj variť a pridávať rôzne kypridlá a vône a konzervanty, až po tie najjednoduchšie ako je plastelína ala slané cesto. Tú sme skúsili vyrobiť aj my a odporúčame…

Potrebujeme:

  • 2 poháre múky
  • 1 pohár jemnozrnnej soli
  • 1/2 pohára vody
  • farbivo (temperové farby alebo potravinárske farbivo)
Postup:
  1. Všetko spolu poriadne zmiešať a vymiesiť do konzistencie platelíny. Ak sa plastelína príliš lepí, podľa potreby pridajte múku, ak je príliš tuhá, podľa potreby pridajte vodu.
  2. POZOR! Plastelínu skladujte v uzavretej nádobe resp. hrubom sáčku bez prístupu vzduchu, inak vyschne. Ak sa Vám pri hre zdá, že plastelína stráca vlhkosť, jednoducho pridajte pár kvapiek vody a vymieste.

Tip 1: Najkrajšie výtvory Vašich detí môžete nechať voľne vyschnúť na pekné tvrdé a trvanlivé dekorácie či hračky. Trvá to však niekoľko dní, kým celá hrúbka materiálu dôkladne preschne. Ak chcete schnutie urýchliť, môžete výtvory vložiť do rúry na pečenie vyhriatej na 50˚C a takto ich susiť niekoľko hodín podľa hrúbky.

Výborná hračka aj pre deti, ktoré majú tendenciu všetko ochutnávať. Táto plastelína im vďaka svojej intenzívnej slanej chuti určite nebude “šmakovať”.

Pošlite nám Vaše výtvory na e-mail info@sdetmi.sk alebo cez náš facebook, radi ich tu uverejníme a najkrajšie odmeníme.