0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

hladaj poklad vo flasi

Niekedy mám pocit, že sú nezastaviteľní. Behanie, skákanie, bitky, krik, jednoducho neskutočné množstvo neskutočne rýchlej energie v celom dome. Keď potrebujete na chvíľku zastaviť, hodia sa kľudové tiché aktivity ako napríklad hľadanie pokladu vo fľaši. Zrazu sedia ako päť peňazí a v božskom tichu počuť už iba presýpanie ryže 🙂

Hru si môžete obmeniť na stovky spôsobov, záleží od toho, aký poklad do fľaše ukryjete a aké pravidlá si vymyslíte. Inšpiráciu nájdete nižšie…
hladaj poklad vo flasi 2

Potrebujeme:

  • fľaša s vrchnákom (pre malé detičky samozrejme plastová a menšia, pre väčšie deti väčšia fľaša, aby sa do nej dobre ukrylo čo najviac predmetov a hľadanie tak bolo náročnejšie)
  • sypký materiál (ryža, múka, suchý piesok,…)
  • poklad – drobné predmety (písmenká, mince, kinderkové hračky, lego kocky, gorálky,…)
Postup:
  1. Do suchej fľaše nasypte sypký materiál asi do polovice.
  2. Vložte všetky predmety.
  3. Dosypte materiál tak, aby zostalo vo fľaši miesto na presýpanie. Čím menej miesta necháte voľného, tým ťažšie sa budú predmety vo fľaši “pohybovať”. Ak necháte príliš veľa voľného priestoru, bude hľadanie jednoduché a rýchle. Treba vyskúšať a odsypať/dosypať podľa potreby.

Malé detičky sa s takou fľašou vyhrajú len tak, bez pravidiel a súťaží. Sledovať presýpanie čohokoľvek ich baví, rozvíja a ukľudňuje. Ak im do fľaše ukryjete pár pekných prekvapení, budú nadšené.

Pár nápadov pre väčšie deti:

Tip 1: Písmenká. Vložte do fľaše písmenká, z ktorých sa skladajú napr. mená vašich detí a deti sa budú snažiť nájsť ich všetky a v správnom poradí. Alebo môžu skúšať poskladať slovo z písmeniek, ktoré sa ukázali naraz po “presypaní”. Ďalší tip na precvičenie abecedy – ak máte dve fľaše, deti fľašou zatrasú, pozrú sa, ktoré písmenko sa odhalilo a kto má písmenko, ktoré je skôr v poradí v abecede, získa bod.

Tip2: Mince. Tie sú vždy po ruke a v lete aj piesok a fľaša. Deti môžu súťažiť, kto na jedno “presypanie” odhalí viac mincí alebo väčšiu hodnotu. Alebo budú postupne hľadať všetky hodnoty mincí od najmenšej po najväčšiu.

Tip3: Žolík. Akékoľvek pravidlá alebo tému si na hru s takouto fľašou vymyslíte, možete do fľaše pridať aj nejakého žolíka- obľúbenú figúrku, ktorá bude nahrádzať akúkoľvek vec, ktorú dieťa potrebuje nájsť, alebo bude bodovým bonusom. Hľadanie žolika každú hru spestrí. Alebo aj nejakého čerta, ktorý bude fungovať ako niečo negatívne (mínus body, hra od znova,…)

Tip4: Rôzne predmety. Túto hru sme robili my. Predmety som pred vložením do fľaše nafotila, fotku vytlačila a deti mali za úlohu nájsť všetky predmety podľa postupnosti ako sú na fotke. Môže sa aj súťažiť – o čas, alebo môžete ku každému predmetu na fotke priradiť body a deti budú mať určený čas na hľadanie a v tomto čase budú zbierať body podľa toho, čo nájdu. Ak sa Vám nechce tlačiť fotku, môžete zoznam nakresliť/napísať, alebo môžete hrať aj celkom bez zoznamu – tak, že budete deťom postupne hovoriť, čo majú hľadať.

hladaj poklad vo flasi zoznam