0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

malovanie bez neporiadku 1Vodové farby alebo temperky sú super. Deti z nich majú úplne iný zážitok ako z kreslenia pastelkami či voskovkami. Len ten neporiadok potom… farba na rukách = farba všade… na oblečení, v ústach, vo vlasoch, na stoličke,… Mám však pre Vás tip ako dopriať deťom maľovanie úplne kedykoľvek a úplne bez neporiadku.

Pri fotení týchto obrázkov som použila len malé 1l vrecko so zipsom, ale skúsili sme už aj maľovanie viacerými farbami vo veľkom igelitovom vrecku asi 50x70cm, ktoré som na konci dôkladne zlepila lepiacou páskou a to bola väčšia paráda.

Potrebujeme:

  • igelitové vrecko (Rozmer ľubovolný, čím väčšie, tým väčšia zábava.)
  • lepiacu pásku priesvitnú aj maliarsku (ak vrecko nemá zips)
  • farby (môžete použiť temperové, prstové alebo si namixovať lacnejšiu domácu verziu – info dole v tipoch)

malovanie bez neporiadku potreby

Postup:
  1. Vlejte alebo vytlačte farby do igelitového vrecka a dôkladne uzavrite zipsom, alebo lepiacou páskou.
  2. Prilepte celé vrecko na pevný podklad, ideálne svetlý – stôl, podlahu (môžete si podložiť biely papier), alebo okno (na okne bude kreslenie vďaka presvetleniu vrecka ešte zaujímavejšie a kresby budú výraznejšie). Odporúčame prilepiť maliarskou páskou, ktorá sa dá ľahko a bez zvyškov odlepiť.
  3. Takéto vrecko vydrží funkčné veľmi dlho. Ak je dobre uzavreté, farby nevysychajú a deti si môžu stále a dookola maľovať bez potreby nových farbičiek a hlavne bez neporiadku a upratovania. Len z viac-farebného maľovania sa postupom času zmiešavaním farieb stáva maľovanie hnedo-hnedé 🙂

Tip 1:Domáce farby z kozmetiky a drogérie – Zmiešajte lacný gél na vlasy s troškou temperiek, alebo s potravinárskym farbivom. Rovnako môže poslúžiť tekutý prášok na pranie alebo tekuté mydlo, ak je príliš riedke, zmiešajte ho s kukuričným alebo zemiakovým škrobom.

Tip 2: Domáce farby škrobové – Zmiešajte trošku potravinárskeho farbiva s vodou, pridajte akýkoľvek škrobový zahusťovač ako napr. múku, zemiakový či kukuričný škrob, dobre rozmiešajte a priveďte do varu (ako keď zahusťujete polievku). Ak nemáte potravinárske farbivo, uvarte čistý škrobový základ a zmiešajte s troškou temperiek. Do vrecka vlejte až vychladnuté.

Tip 3: Domáce farby jogurtové – Zmiešajte jogurt s potravinárskym farbivom alebo temperkami. Táto varianta má ale asi najkratšiu trvanlivosť.

Tip 4: Výborný spôsob ako deti naučit aké farby vznikajú miešaním farieb.