✆ +421 911 545 321 (po-pi 7:30 – 16:00 hod.)

Mikuláš, ide to aj zdravo – tipy na zdravé sladkosti

0
Mikuláš sa blíži. Čo dáte svojim deťom do čižmičky? Teda pardón – čo im asi tak donesie Mikuláš? Doma, v škôlke, u starých rodičov, tety, ujovia, strýkovia, mestký či dedinský Mikuláš, na krúžku, v detskom centre,… všade sa stihol zastaviť šikovník. Čokoládka ku čokoládke a sú z toho zásoby na celý rok. Predstavovala by som si to radšej trošku inak a tak som napísala Mikulášovi odkaz:
Milý Mikuláš, už nemusíš nosiť tie veľké balíky plné cukríkov s umelými farbivami a čokoládok, ktoré obsahujú len cukor, emulgátory a nezdravé tuky a na zafarbenie štipku kakaa. Deťom táto “čokoláda” aj tak nechutí… Pre naše deti objednávam balíček len jeden jediný – domov, do vyčistenej čižmičky na okne. Aj tak sú z toho poriadne zmätené, keď vidia 5 rôznych bradatých ujov v priebehu pár dní a každý sa tvári ako Mikuláš. Jeden malý skromný balíček, nechcem ich učiť plytvaniu jedlom. A aby bol aj chutný aj zdravý, tak na inšpiráciu pripájam pár tipov na zdravé mlsky pre najmenších:
100% ovocie

Áno, existujú “sladkosti”, ktoré majú zloženie 100% ovocie. Sú to napríklad špirálky, či labky zo sušeného ovocia. Ovocie je sušené pri nízkych teplotách, aby si zachovalo všetky enzýmy a vitamíny.

zdrave-ovocne-mnamky

 • 1. Bear – prírodné produkty získané sušením 100% čistého ovocia a zeleniny. Bez pridaných cukrov, koncentrátov, konzervačných látok, soli.
 • 2. Ovocné cukríky v tvare rezancov – tieto sú dokonca vyrobené na Slovensku.
 • 3. Kiddylicious “Smoothie melts” – alebo aj zdravé ovocie, čo sa rozplýva na jazyku. Bez cukru, soli, mlieka, orechov a iných alergénov.
Zdravé chrumkanie

Chrumky bez palmového tuku a bez (alebo len so štipkou) soli. Dokonca je v niektorých “zamaskovaná” aj zeleninka.

zdrave-chrumky

 • 4. Little Angel chrumky – BIO kukuričné so zeleninou, bez soli.
 • 5. BioKids chrumky – BIO kukuričné so zeleninou, bez soli, bez tuku.
 • 6. BioSaurus – BIO kukuričné chrumky s rôznymi príchuťami.
Gumové cukríky

To čím sa tieto zdravšie gumové cukríky odlišujú od tých menej zdravých je podiel ovocných štiav, prírodné arómy, farbivá z extraktov zeleniny a namiesto živočíšnej želatíny je použitý výživný extrakt z rias.

zdrave-gumene-cukriky

 • 7. BioBon gumové cukríky
 • 8. OkoVital zeleninové a ovocné gumové cukríky
 • 9. Sonnentor gumové cukríky
Zdravšie sušienky

Bez rafinovaného cukru, sladené agáve sirupom alebo ďatlami, kypriaca látka bez fosfátov, celozrnná múka,… To znie dobre, čo poviete?

zdrave-susienky-tycinky

 • 10. NaturLine Arónia – s celozrnnou múkou, sladené fruktózou
 • 11. Zemanka Krtkove BIO sušienky – sladené ryžovým a agáve sirupom
 • 12. Mogli BIO maslové sušienky – sladené agáve sirupom, namiesto stužených tukov poctivé maslo
Müsli a sušené ovocie

Pri sušenom ovocí pozor hlavne na to, aby nebolo konzervované chemicky. Aj rôzne müsli tyčinky sa vedia tváriť zdravo, ale ak čítate zloženie, ľahko ich odhalíte 🙂

zdrave-musli-a-ovocie

 • 13. Mix it “Testované na deťoch” – müsli zložené špeciálne podľa chuti detí
 • 14. Mix it sušené ovocie – mrazom sušené, bez konzervantov a iných prídavných látok
 • 15. Chimpanzee tyčinka – z ryžových chrumiek a sušeného ovocia, sladené jačmenným sladom, ryžovým sirupom a trstinovou šťavou, len prírodné suroviny
V mikulášskom balíčku samozrejme nemôže chýbať čerstvé ovocie. U nás je takým – u detí obľúbeným “darčekovým” – granátové jablko.
Alebo môžete svoje deti prekvapiť aj našou zebričkou a vložiť im do čižmy kapsičky Zebra&Me, ktoré naplníte vlastnou domácou zdravou stravou – kašou, pyré, jogurtom, pudingom,…
Či už sa rozhodnete pre zdravšiu verziu mikulášskeho balíčka, alebo zostanete pri čokoládových Mikulášoch a klasických sladkostiach, užite si tú milú radosť detí z prekvapenia a nezabudnite im porozprávať o tom, kto to ten svätý Mikuláš bol/je a prečo je dôležité vedieť sa rozdeliť a pomáhať slabším a chudobnejším.
Krásny sviatočný december!
03.cdr
03.cdr
Zdieľajte