0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

vianoce darceky ttDestké izby dnešných detí sú doslova preplnené hračkami. Chceme, aby sa deti správne rozvíjali, aby mali podnety a aktivity, aby sa každý deň niečo nové učili, aby im nič nechýbalo… a bez hračiek si to nevieme predstaviť. Áno hračky sú dôležité, ale kde je tá hranica dokedy je počet a rôznorodosť hračiek pre dieťa ešte podnetom a stimulom pre rozvoj a kedy naopak je ich už príliš veľa, rozptyľujú detskú pozornosť, začínajú byť pre dieťa nezaujímavé… Dieťa by si pri hraní malo rozvíjať trpezlivosť, sústredenie, fantáziu, jemnú motoriku atď atď… na to však potrebuje jednu hračku a jednu aktivitu na dlhší časový úsek. Ale toto je iná téma… Isté však je, že nič nepokazíte (práve naopak), ak tento rok pod stromčekom bude aspoň namiesto jednej z tých bežných hračiek aj niečo “nehračkové”. Tu sú naše tipy na darčeky pre deti:

Zážitok

Podľa možnosí a rozpočtu a samozrejme podľa záujmov dieťaťa. Áno, výlet do Bratislavy cez pol republiky, vstup do ZOO, či kútika a nejaké stravné nie je lacná záležitosť, ale určite nepresiahne hodnotu darčekov, ktoré bežne deťom na Vianoce kupujete. A povedzme si úprimne, tá minuloročná autodráha je teraz kde? Ukrytá pod posteľou, alebo nebodaj pokazená? Taký výlet so super zážitkom dá dieťaťu podstatne viac a bude na to spomínať ešte roky.

vianoce zoo

  • výlet za zábavou – akýkoľvek detský kútik, ktorý je pre Vaše dieťa dosť veľkolepým, aby mohola byť jeho návšteva zážitkom. Odporúčame napríklad výlet do Bratislavy do najväčšieho detského kútika na Slovensku Buppi v Bory Mall, alebo do vodných parkov na Slovensku (máme ich bohate, stačí si vygoogliť nejaký blízko Vás) alebo v okolitých krajinách (asi najviac sa deťom venuje Sonnenterme v Rakúsku). Pre náročnejších odporúčame výlet do Legolandu v Nemecku (otvorené od 19.marca do 6.novembra).

vianoce aquapark

  • detský adrenalín – obrovský zážitok môže byť pre deti aj obyčajná návšteva v niektorej zo slovenských jaskýň. Napr. v  takej Stanišovskej jaskyni v Liptovskom Jáne nesvieti ani svetlo. Všetci návštevníci vrátané detí dostanú svetlá – čelovky a prechádzajú jaskyňou ako praví permoníci 🙂 Alebo vyskúšajte celá rodinka psie záprahy na Donovaloch alebo s tými staršími aj let balónom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • dospelský zážitok – možno už Vaše dieťa nie je až tak maličké a možno je práve vo veku, keď by sa Vám veľmi chcelo podobať, byť Vám rovnocenným partnerom. Pootvorte mu na chvíľu dvierka do dospelského sveta a zažite s ním to, čo zažívate so svojimi kamarátmi – veľký hokejový zápas, akciu na bowlingu, či koncert obľúbenej skupiny. Bude to pre neho veľká emócia. Pozrite si napr. koncerty, čo sa chystajú (pozor, overte si, či je vstup detí vôbec možný) a choďte sa spolu zabaviť ako dospeláci.

vianoce koncert

Predplatné časopisu

Nie je krásne dostávať vianočný darček celý rok? Predplatné detských časopisov sa dá jednoducho objednať online alebo e-mailom u vydavateľov, alebo osobne na každej pošte. Šikovníček, Macko Pusík, Adamko, Včielka, Vrabček, Zornička, Lienka, Maxík, Fifík, alebo najnovší Bumík… každý je inak graficky a hlavne náročnosťou úloh spracovaný a preto, ak Vaše dieťa nemá svoj obľúbený, odporúčame ísť do nich najprv aspoň nakuknúť do novinového stánku a kúpiť nejaké na skúšku.

vianoce predplatne

Pokladnička

Toto teda ani náhodou nie je hračka 🙂 Darujete dieťaťu niečo celkom iné – možnosť naučiť sa šetriť, pochopiť hodnotu vecí a v neposlednom rade trpezlivosť – darujete mu dôležitú skúsenosť. Ak Vaše deti ešte nikdy nešetrili svoje vlastné peniažky, neváhajte. Vybrať si môžete napr. klasické hlinené prasiatko made in Slovakia, alebo také, ktoré si deti môžu samé aj vymaľovať, krásnu drevenú krtkovu pokladničku, či takúto muchotrávkuz čias nášho detstva:

vianoce pokladnicka

MEGA omaľovanka

Tieto parádne omaľovanky (alebo tapety?) som našla náhodou a keďže máme doma omaľovankových maniakov, tento rok určite bude pod stromčekom jedna z mega omaľovaniek máp veľkých miest alebo rôznych iných detských motívov a reakcie budú “Čooooožeeeee???” a “Jeeeeeeee!” a potom minimálne 3 hodiny maľovania, kľudu a ticha 🙂

vianoce XXL omalovanka tapeta

Vybavenie do detskej izby

Vyberte si z nádherných Janod magnetických dekorácií, alebo taká detská tapeta na stenu, či hravé koberce, po ktorých sa nie len chodí:

vianoce koberec1

vianoce koberec 2

vianoce koberec 3

vianoce koberec 4

vianoce koberec 5
Detský fotoaparát

Kúpte im foťák. Dnes sa vyrábajú aj špeciálne pre deti, dokonca niektoré vodotesné, padnú presne do detskej rúčky a obsluha je jednoduchá. Pre dieťa je fotenie fascinujúce. Dovoľte im rozvíjať svoje umelecké sklony či ukázať akými očami vidia svet oni.

vianoce fotak

Kniha

O knihách a o tom aké sú dôležité pre deti ani netreba písať. Už len vybrať tú správnu napr. v tomto detskom kníhkupectve pána Mrkvičku, ktorý sa detskej knihe venuje už dlho, vyberá do svojej ponuky tie najlepšie knižky a radi Vám tam s výberom poradia.

vianoce kniha

Spoločenské hry

Ako deti sme sa hrávali spoločenské hry veľmi často. Človeče, Klobúčik hop, Mikado, kartové hry, quarteto, kockový poker, neskôr Dostihy a sázky,… Pekné spomienky, treba to naučiť aj naše deti. Pekný výber hier nájdete na ihrysku.

vianoce hry

Vtáčia búdka a krmivo

Budete prekvapení ako dlho Vaše živé striebra dokážu sedieť pri okne a čakať kedy priletia vtáčiky. Či máte záhradu, či balkón, v zime je veľká pravdepodobnosť, že nejaké priletia. Ak sa k Vám naučia chodiť, môžete deti naučiť niečo o ich správaní, ako aj rozlišovať jednotlivé druhy vtákov. Nikdy neviete aký biológ, či vedec z Vášho pokladu vyrastie. A aby bola ešte väčšia zábava, môžete búdku spolu najprv vymalovať. Kúpite napr. tu (pridajte farbičky a môžete krásne vyfarbiť), tu (hotovú sadu), alebo štýlovejší hand-made tu.

vianoce vtacia budka

“Dospelácke”

Kto povedal, že maličké deti, nemôžu nosiť hodinky? Aj keď napr. len drevené. Prečo by si malá parádnica nemohla ráno vyberať , ktorý náramok si dnes dá do škôlky, keď presne to robí jej mamička? Doprajme im na chvíľku pocit, že sú velkáči. Tu je pár inšpirácií:

vianoce sperky sashevianoce naramok sashevianoce hello kittyvianoce hodinkyvianoce drevene sperky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Funkčné či praktické

Elektrická kefka deti nie len baví, ale dokážu si s ňou zúbky vyčistiť oveľa kvalitnejšie ako tou bežnou a bonus – dokáže im zahrať až 16 melódií. Od Vianoc sa Vaše deti na umývanie zubou budú tešiť. Kúpite napr. v Nay

vianoce kefka

Alebo tieto fešácke slnečné okuliare, ktoré su navyše nezlomiteľné. Detské očká treba chrániť, pretože šošovka sa vyvíja až do 12-tich rokov dieťaťa, dovtedy nechráni sietnicu dostatočne a UV žiarenie na nej spôsobuje trvalé poškodenia. A v pri zimných radovánkach o to viac, že oči dostávajú “dvojitý zásah” – priamo z oblohy ako aj odrazené UV žiarenie od povrchu snehu (sneh odráža až 85% UV žiarenia). Kúpite aj v našom obchodíku.

v balení s popruhom a vreckom

Páči sa Vám náš výber? Ak dávate deťom tiež “nehračkové” darčeky, napíšte nám Vaše tipy a my ich sem radi zaradíme.

Nech sa Vám tohtoročné vianočné nakupovanie vydarí!