✆ +421 911 545 321 (po-pi 7:30 – 16:00 hod.)

Prerezávanie zúbkov – čo pomôže?

0

Prvý zúbok je veľká udalosť. Máte to už sa sebou? Dalo zabrať? No tak teraz príde druhý zúbok a potom tretí a štvrtý, piaty a šiesty a uplakané dni a bezsenné noci akoby sa nechystali ani skončiť. A to Vám všetci hovorili, že prvé mesiace je dôvodom plaču kolika a že to po 4-tom mesiaci skončí ako švihnutím čarovného prútika? No… tak neskončí. Práve naopak… všetko to zúbkami ešte len začína. Dobrá správa je, že na toto nepríjemné svrbenie a bolesť ďasienok máme niekoľko účinných a pritom prírodných receptov a rád. Tak ten Nurofen, či Paralen pekne odložte a vyskúšajte niečo z tohto:

1. Klinčekový olej alebo tinktúra

Klinček vďaka obsahu výnimočných silíc má okrem výrazných protizápalových účinkov aj anestetické účinky, čiže znecitlivuje. Jeho výťažky sa dokonca používajú aj v zubnej farmácii pri výplňach zubných kanálikov a pri dočasných liečivých vložkách. Klinček je výborný pri prerezávaní zúbkov ako aj pri bolesti zubov u dospelých.

Klinčekový olej je dostupný v obchodoch (napr. tu), alebo si ho môžete vyrobiť doma, keď do 0,5 dl panenského olivového oleja pridáte 5-10 klinčekov (môžete podrviť v mažiari) a v tmavej dobre uzavretej nádobke necháte lúhovať 2-6 týždňov, občas premiešajte. Maličkým množstvom oleja masírujeme ďasienka. Ak je výluh prisilný, zriedime ho pridaním čistého oleja.

Ak potrebujete rýchlu pomoc a nemáte čas niekoľko týždňov na prípravu, podrvený klinček sa veľmi rýchlo vylúhuje v čistom bielom alkohole (napr. vodka). Opäť použijeme 5-10 klinčekov, podrvíme a zalejeme 0,5 dl vodky. Necháme odstáť minimálne kým roztok nezhnedne. Prvé účinky cítiť už po hodinke-dvoch, ale plnú silu má extrakt až po niekoľkých dňoch až týždňoch. Dôležité je uskladniť ho v tmavom skle a dobre uzavrieť, aby sa alkohol nevyparoval, klinčeky musia byť celé ponorené. Kvôli obsahu alkoholu používajte u detí opatrne a len v minimálnom množstve vmasírujte do ďasna.

2. Vanilkový extrakt

Podobne ako klinčeky pôsobí pri bolestiach ďasní a zubov aj vanilkový extrakt. Pozor, musí to byť pravý vanilkový extrakt, nie vanilková aróma, ktorá sa používa pri pečení. Extrakt je dostupný v obchodoch (napr. tu), alebo si ho jednoducho vyrobíte z čistého alkoholu a rozrezaného vanilkového lusku, ktorý necháte vylúhovať rovnakým postupom ako klinček vyššie.

3. Hryzátko z koreňa fialky

Protizápalové a bolesť tíšiace vlastnosti koreňa fialky sú známe už storočia. Hryzátko si môžete kúpiť v obchodoch s prírodnými eko a bio produktami (napr. tu). Pružnosť koreňa je ideálna na masírovanie ďasienok hryzením, v kombinácii so spomínanými účinkami to znie ako ideálna pomôcka pri prerezávaní zúbkov.

4. Hračky z prírodnéj gumy

Roztomilé Tikiri zvieratká sú vyrobené z príjemne jemnej mäkkej prírodnej gumy z kaučukového stromu Hevea. Zvieratká nemajú žiadny otvor, ktorým by sa do vnútra mohla dostať vlhkosť, takže sú ideálne ako hračka do kúpeľa alebo hryzátko pri prerezávajúcich sa zúbkoch. Deti obľubujú špecifickú príjemnú vôňu a chuť prírodnej gumy a zaujme ich aj zvuk jemne znejúcej hrkálky vnútri zvieratka.

5. Jantárový náhrdelník

Jantáru sa pripisujú priam zázračné účinky a práve preto sa o ňom vedie mnoho diskusií a mnoho sa o ňom aj pochybuje. Tí čo detský jantárový náhrdelník používajú, nedajú naň dopustiť. No… najlepšie asi vyskúšať… Medzi účinkami jantáru sa spomínajú napríklad: zbavenie bolesti, ukľudnenie, protizápalové účinky, zlepšenie trávenia, posilnenie slizníc, liečivé účinky na kožu, kĺby,… a mnoho iných vrátane zlepšenia imunity a celkového prečistenia organizmu. Ak sa pýtate ako môže obyčajný kameň liečiť, tak vedzte, že jantár nie je kameň, ale skamenelá živica stromov. Nosením na tele a jeho zahrievaním našou telesnou teplotou uvoľňuje účinné látky, ktoré naše telo takto dokáže prijať. Pozor na napodobeniny, ktoré sa na trhu vyskytujú. Či je Váš jantár pravý môžete zistiť jednoduchým testom.

6. Nanuk z ovocnej šťavy alebo materského mlieka

To že chlad pomáha upokojiť podráždené ďasienka dobre vieme. Pomôcť môžu hryzátka, ktoré sú napustené tekutinou a pred použitím ich uložíme na nejaký čas do chladničky. Tie sa však veľmi rýchlo opäť zahrejú a navyše nechutia tak výborne ako nanuk. Áno aj Vášmu drobcovi môžete ponúknuť túto dobrotu, ak ju vyrobíte doma zo zdravých surovín. V nanukových formičkách určených špeciálne pre deti môžete zamraziť čistú ovocnú šťavu, dreň alebo aj materské mlieko a takouto mňamkou pomôcť uboleným ďasnám. Funguje zaručene.

7. Homeopatiká

Ďalšia téma, na ktorú sú rôzne názory, ale lepšie vyskúšať ako nerobiť nič, alebo dávkovať dieťatku lieky od bolesti. Camilia je v tekutej forme v šikovných ampulkách, preto sa ľahko podáva a je bez konzervačných látok, syntetických anestetík a bez cukru. Pomáha dokonca pri viacerých ťažkostiach spojených s prerezávaním zúbkov – bolesť, zápal, podráždenosť, poruchy spánku, hnačka,…

8. Zamrznuté kúsky ovocia alebo zeleniny

Táto ďalšia forma terapie chladom drobcom zachutí rovnako ako nanuk. Stačí nakrájaný banán, jabĺčko, či mrkvičku zamraziť, vložiť do sieťky-cucátka a ostatné už nechať na deti. Poradia si s tým aj tí najmenší a okrem toho, že to pomáha, je to aj chutné a výživné a deti to neskutočne baví 🙂

Ak poznáte niekoho, kto sa práve s prvými zúbkami svojho dieťatka trápi, alebo ho to ešte len čaká, zdieľajte s ním tento článok, mnohé z týchto rád sú v takej situácii veľkou úľavou. Vám a Vašim drobcom prajeme, nech toto obdobie u Vás prehrmí čo najrýchlejšie a nezabudnite, že najlepším liekom pre všetky bolesti detí je mamine objatie 🙂

Zdieľajte