0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

Detské oči sú na slnko veľmi citlivé a zraniteľné, preto je dôležité chrániť ich a používať kvalitné slnečné okuliare. Rohovka a obzvlášť šošovka ešte nie sú dostatočne vyvinuté, aby chránili sietnicu. U detí mladších ako 1 rok až 90% UVA a 50% UVB prechádza až k sietnici a spôsobuje poškodenia, ktoré sa prejavia až neskôr. Šošovka sa vyvíja až do veku 12 rokov dieťaťa. Preto je veľmi dôležité chrániť oči detí už od malička. Počas krásnych letných, slnečných dní, na dovolenke pri mori alebo na horách je dôležité chrániť pred UV žiarením aj detské očká, nielen oči dospelákov.

Áno, my veľmi dobre vieme, že niektorým deťom slnečné okuliare dlho na tvári nezostanú a skladajú si ich neustále dole. Môžeme sa snažiť koľko len chceme. Preto by mali byť detské slnečné okuliare čo najpohodlnejšie, ľahučké, aby netlačili na nose a flexibilné, aby netlačili ani za uškami a aby ich tí najmenší pri manipulácii nezničili. Veď dajte malému šikovníkovi do rúk bežné slnečné okuliare. Prvý pohyb, čo urobí, bude roztiahnutie bočníc a “chruuuupssss”… je po nich. Darmo budete vysvetľovať, že toto sa nemôže. Takto vystriedate za sezónu aj niekoľko kusov detských okuliarov. Prirodzene teda pri nákupe nových vyberáte tie lacnejšie… Riskujete tým však, že ich filter nebude práve najkvalitnejší,… že sa ľahko zlomia pri páde a dieťatku môžu ublížiť,… že plast, z ktorého sú vyrobené môže obsahovať škodlivé látky,… že budú nepohodlné a deti ich budú odmietať. A práve pre tieto dôvody sa spojili traja kamaráti vo Francúzsku a vytvorili štýlovú, dizajnovú značku, v ktorej ponúkajú aj detské slnečné okuliare. A pozor! Sú NEZLOMITEĽNÉ!!!

Ako vznikli KiETLA slnečné okuliare

V roku 2010, na západe Francúzska v Pornicu sa celoživotní priatelia (Alix Gayet-Laraison, David Angibaud a Anne-Charlotte Le Grand) rozhodli vytvoriť a distribuovať odolné a funkčné doplnky. Ich snaha bola zameraná na pohodlie a lepšiu ochranu detí. V začiatkoch podnikania nebol nikto z nich ešte rodičom. Nechali sa pri tvorbe unášať len svojou vášňou a túžbou. Všetky doplnky sú navrhované umeleckou riaditeľkou Anne, v samotnom srdci Paríža.

KiETLA slnečné okuliare majú jedinečnú patentovanú konštrukciu rámu. Tá neobsahuje žiadne skrutky a pánty, čím sa predchádza zraneniam, ktoré by mohli tieto komponenty spôsobiť. Rám je vyrobený z extrémne ľahkého a bezpečného plastu, je nerozbitný, bočnice sa neodlomia ani nevykrútia. Sklá sú vytvorené z polykarbonátu, ktorý sa v prípadne prudkého pohybu netriešti. Okuliare sú recyklovateľné, v praktickom obale na prenášanie.  Súčasťou je aj odnímateľná zadná gumička, ktorá drží okuliare na správnom mieste. Bočnice sú prispôsobené hlavičke. Sú jemne ohnuté a tenké, aby netlačili za uškami a aby boli okuliare pre deti čo najpohodlnejšie. Poskytujú 100% UV ochranu (UVA, UVB, UVC filter) a navyše aj filter škodliého modrého svetla. Veľkosť skiel dostatočne zakryje celé okolie očí. Slnečné okuliare KiETLA sú samozrejme certifikované podľa európskych noriem EN ISO 12312-1:2013/A1:2015.

 

Ako vybrať slnečné okuliare

100% UV filter

  • dnes je už samozrejmosťou 100% UVA, UVB, UVC filter. Niekedy sa používa označenie UV400, čo takisto znamená 100% ochranu pred celým spektrom UV žiarenia. Novinkou na trhu je filter modrého svetla, ktorý dokáže odfiltrovať časť slnečného žiarenia, ktoré síce už nepatrí do neviditeľného UV spektra, je však pre oko dráždivým a škodlivým žiarením.

CE značka

  • certifikácia na slnečné okuliare podľa európskych noriem (označenie CE) je absolútnou nevyhnutnosťou.

Sklá (šošovky)

  • uprednostnite kvalitné polykarbonátové sklá pred lacnejšími akrylátovými. Majú lepšie optické vlastnosti, sú pevnejšie a majú dlhšiu životnosť. Dostatočná veľkosť skiel zabezpečí zatienenie celého oka a jeho okolia.

Kategória filtra

  • pojmom kategória filtra vyjadrujeme mieru zatmavenia skla a to v rozsahu 1 až 4. Pre malé deti sa odporúča minimálne kategória 3. Kategória 4 je vhodná aj na hory a k moru.

Konštrukcia rámu

  • aby boli okuliare pohodlné, dôležité je vybrať ľahký a flexibilný rám, ktorý by nemal tlačiť na nose, ani za uškami. Vyhnite sa krehkým materiálom, ktoré môžu byť nebezpečné pri prípadnom úraze a rozbití okuliarov. Veľkosť okuliarov by mala odpovedať veku resp. morfológii dieťaťa.

Doplnky

  • slnečné okuliare je nutné skladovať a prenášať v ochrannom púzdre alebo krabičke, tak aby sa sklá nepoškodili. Pre deti, hlavne tie aktívnejšie, je vhodné pokiaľ okuliare majú aj odnímateľnú gumičku, ktorá ich udrží správne nasadené aj počas hier a aktivít.

Odporúčania a skúsenosti 🙂 

Oftalmológ MUDr. Marián Halás, CSc. odporúča nosenie slnečných okuliarov s UV filtrom aj deťom mladším ako tri roky. „ Slnečné okuliare pre deti by mali byť samozrejmosťou v prípade ostrých slnečných lúčov, pri pobyte pri mori a na horách. UV žiarenie môže vyvolať nielen popálenie kože, ale aj zápaly rohovky či spojiviek. “ upozorňuje oftalmológ. Zápaly sa podľa jeho slov prejavujú ostrou bolesťou v očiach, slzením až nemožnosťou otvoriť oči. “Pri týchto príznakoch už treba bezpodmienečne navštíviť oftalmológa, ktorý nastaví liečbu,” doplnil. Dôležité je okrem okuliarov chrániť deti aj pokrývkou hlavy, rovnako pripomína, že treba pamätať aj na reguláciu pobytu na slnku. „Rodič by mal dohliadať, aby deti pozerali cez rámy okuliarov a nie ponad ne.” radí odborník. Jednoznačne preferuje nosenie kvalitných slnečných okuliarov s kvalitnými sklami a UV filtrami.

@ninnulina: „Tento rok som si povedala, že zaobstarám letnú výbavu pre dievčatá skôr a nebudem nechávať nič na poslednú chvíľu. Začala som slnečnými okuliarmi, ktoré vo všeobecnosti nepatria predsa iba ku letu. Ak zvyknete chodiť v zime na hory, tak by ste ich mali mať určite v základnej výbave. Ja osobne som na oči veľmi citlivá. Oči máme len jedny a naozaj si ich treba chrániť. Detské očká sú na slnko ešte citlivejšie a zraniteľnejšie. Siahla som po francúzskej značke okuliarov KiETLA. Pre Naďku som  vybrala veľkosť 12 – 30 mesiacov (aktuálne má 16 mesiacov a sedia jej vynikajúco) a Ninke veľkosť 2 – 4 roky. V ponuke je ešte veľkosť 0 – 18 mesiacov a 4 – 6 rokov.”

 

@oliviaonboard: „Obe moje deti majú obojstranné klobúčiky aj slnečné okuliare francúzskej značky KiETLA s UV ochranou. Minutý rok som bola s letnou výbavou Olivky veľmi spokojná, preto má tento rok Timotej klobúk aj prvé slnečné okuliare tej istej značky. Timotej má už veľkosť JOKALA (2-4 roky) a Olívia už druhú sezónu JOKAKIDs (4-6 rokov). Okuliare sme testovali vlastne celý rok, a prešli si rôznymi nástrahami. A teda potvrdzujem, naozaj sú nerozbitné, prudko ohybné a hlavne bezpečné. Olívia si na okuliare zvykala dlhšie, preferuje klobúk, u Timoteja to je zatiaľ naopak. Pri mori budem trvať neustále aj na pokrytí hlavy, je to základ.”

 

@dvematky : „Jerguš nosí JokaKids. Pekne mu sedia na hlave a aj pri naháňaní zostali na svojom mieste. Sú ohybné a  naozaj vydržia aj vylomeniny malého chlapca. Sú ľahučké, takže po pár minútach ich už ani nevníma.”