0911 545 321 (po-pi 7:30 - 16:00 hod) info@sdetmi.sk

cestovanie s detmi1Náš malý bol odmalička “problémový cestovateľ”. Zatiaľ čo iné deti v aute zaspávajú na prvej zákrute, my sme každú jednu cestu preplakali. Nepomáhali prestávky, prebalenie, dojčenie, hračky, ani cestovanie na noc. Autosedačka je pre nás dodnes strašiak. Jediné sa zmenilo – namiesto zúfalého plaču máme “Kedy tam už budemeeeee?!” Za tie roky sa náš repertoár hier a aktivít do auta pekne rozrástol. Teraz sa s Vami podelím o tie, na ktoré nepotrebujete žiadnu prípravu a ani žiadne pomôcky. Dajú sa hrať takisto v čakárni u lekára, na autobusovej zastávke, v lietadle, na turistike… Všetky z nich asi dobre poznáte, treba si ich len pripomenúť.

Hádaj na čo myslím

Naša najobľúbenejšia. Jeden člen rodiny myslí na akýkoľvek predmet (1 podstatné slovo). Ostatní sa pýtajú upresňujúce otázky, na ktoré dotyčný môže odpovedať len “áno” alebo “nie” resp. “áno aj”. Otázky kladieme tak, aby sme výber možností zužovali. Správnymi otázkami sa postupne dopracujeme k odpovedi. Kto uhádne, vyhráva.

Príklad otázok: Je to živé/neživé? Je to väčšie ako…? Je to z <materiál>? Vidíme to teraz? Používajú to ľudia? Je to mäkké/tvrdé? Hýbe sa to? Máme to doma?…

Tip: Pre menšie deti môžeme hru zjednodušiť tak, že určíme oblasť v akej hádame. Napr. zvieratá, ovocie, oblečenie, hračky alebo len veci, ktoré sú aktuálne tam kde práve ste (v aute, v čakárni,…).

Protiklady

Rodič povie prídavné meno, alebo príslovku a dieťa povie k tomu protiklad. Malý-veľky, rýchly-pomalý, smutný-veselý, hladný-sýty, dole-hore, nočný-denný, …

Tip: Pre menšie deti je dobrou pomôckou spájať prídavné meno aj s podstatným, lepšie si tak vedia predstaviť danú vlastnosť a nájsť protiklad. Napríklad: malý strom – veľký strom, rýchle auto – pomalé auto, …

Meno – mesto – zviera – vec

Dobre známa hra, ktorá sa dá hrať aj bez písania na papier ako sme boli naučení. Povedzte nahlas “A” a v duchu pokračujte v hovorení abecedy. Keď niekto povie “stop”, vyslovíte písmenko, ktoré bolo práve na rade. Úlohou je čo najskôr nájsť slová začínajúce na dané písmeno, najprv meno… kto ho vysloví prvý získava bod, potom mesto, zviera a nakoniec vec.

Tip: Obmeňte si hru inými témami, nemusíte hádať len meno – mesto – zviera a vec ale napr. povolanie, šport, príroda, jedlo. Alebo namiesto podstatných mien, možete hľadať slovesá.

Letí, letí…

Všetci spolu: “Letí, letí, všetko letí, čo má krídla, všetko letí…” a dospelý povie, čo letí (napr. “Lietadlo letí”). Kedže je výrok pravdivý, deti zodvihnú ruky nad hlavu. Ak je výrok nepravdivý a vyslovená vec nelieta, ruky zostávajú dole. Kto sa pomýli, musí zarecitovať, zaspievať, alebo splniť nejakú inú úlohu.

Tip: Pre zmenu môže byť aj “Pláva, pláva, všetko pláva, čo má plutvy všetko pláva…” alebo “Rastie, rastie, všetko rastie, čo je živé, všetko rastie…” a podobne.

Končí – začína

Niekto povie ľubovolné slovo a ďalší povie slovo začínajúce sa na písmeno, ktorým slovo pred tým končilo. Tretí pokračuje slovom začínajúcim sa na písmeno, ktoré bolo na konci druhého slova,… atď atď. Zároveň sa musí vytvárať skladba vety, čiže prestriedať vetné členy podmet, prísudok, predmet,… Vznikajú z toho vtipné skomoleniny, na ktorých sa deti idú “popučiť” 🙂 Napríklad: Pôjdem možno očistiť tú udivujúcu uhorku udeným mostom,…

Tip 1: Pre uľahčenie môžete nebrať do úvahy dĺžne a mäkčene, tvrdé a mäkké i a použiť čokoľvek sa Vám z toho hodí.

Tip 2: Možete skúsiť aj iný druh “koncí-začina” – skladanie pribehu z viet, kedy hovoríme celé vety a ďalší povie vetu začínajúcu sa slovom, ktorým veta pred tým končila. Napríklad: “Dnes ideme na dovolenku. O dovolenke sme snívali ceý rok. Rok ubehol ako voda. Vo vode sa budeme kúpať každý deň….”

Akej farby / značky bude ďalšie auto?

Keď majú deti problém s nevoľnosťou je pre ne najlepšie pozerať von oknom, ideálne smerom dopredu. Občas sa to stane aj nám, vtedy si zvykneme zahrať súťaž v hádaní farby blížiaceho sa auta (na diaľnici auto, ktoré dobiehame, na bežnej ceste auto v protismere). Deti vyzerajú von oknom a snažia sa čo najskôr zistiť farbu blížiaceho sa auta. Kto uhádne prvý, má bod.

Tip: Staršie deti môžu hádať značku auta.

Keď si šťastný…

Viac pesnička ako hra, ale takisto dobre precvičí hlavu a zabaví. Keď sa ju deti dobre naučia spievať, bude ich baviť stále dookola, až si budete želať, aby už bolo ticho. Ale vždy lepšie ako “Kedy tam už budemeeeeee?”

Keď si šťastný, tlieskaj rukami (tlesk, tlesk)

Keď si šťastný, tlieskaj rukami (tlesk, tlesk)

Keď si šťastný tlieskaj, šťastný tlieskaj, keď si šťastný tlieskaj rukami (tlesk, tlesk)

Pokračujeme tak, že tieto tri verše opakujeme postupne obmenené s:

  • luskaj prstami (zalúskame lusk, lusk)
  • udri do kolien (buchneme po stehnách buch, buch)
  • dupaj nohami (dupneme po podlahe dup, dup, alebo v aute buchneme nohu o nohu)
  • zvolaj hola-hej (zvoláme hola-hej)
  • všetko zopakuj (tlesk-tlesk, lusk-lusk, buch-buch, dup-dup, hola-hej)

Tip: Ak chcete ešte náročnejšiu variantu, môžete si vymyslieť ďalšie úlohy, ako napríklad zmurkaj očami, pokývaj hlavou, vyplazuj jazyk, niekde zaklopkaj, … a zopakovať to na konci celé aj s týmito pridanými.